Logo Pit

De magie van het poppenspel

Wil je de magische kracht van poppenspel ervaren in je groep? Wil je zien en ervaren hoe je met poppenspel de aandacht van jonge kinderen vast kunt houden? Werk je met een groepspop uit een methode en weet je niet goed wat je ermee moet? Dan is deze cursus iets voor jou.

Deze cursus is zeer geschikt voor gespecialiseerd onderwijs!

Wat kun je verwachten?

Tijdens twee interactieve sessies ga je aan de slag met poppenspel.

Sessie 1: Bewegen en spreken met knuffel en handpop.
In deze bijeenkomst zie en ervaar je de magische kracht van de interactie van de volwassene en de pop alsook van de interactie van de pop en de toeschouwers. Je leert hoe je via spel met een knuffel of handpop de aandacht van jonge kinderen vangt en vasthoudt.

Via verschillende werkvormen ga je zelf aan de slag en oefen je verschillende vaardigheden. Hoe je met je pop beweegt. Hoe je met de pop oogcontact maakt met de toeschouwers. Hoe je zowel met jezelf praat als tegen je pop.

Aan alle oefeningen worden aan actuele thema’s gekoppeld. Ook is er ruimte voor oefeningen gekoppeld aan specifieke vragen van de deelnemers.

Na sessie 1 ga je zelf het geleerde in de praktijk brengen. Je ervaringen neem je mee voor de volgende bijeenkomst.

Sessie 2: Poppenspel ter stimulering van de sociaal emotionele ontwikkeling.

De bijeenkomst start met het uitwisselen van ervaringen naar aanleiding van de praktijkopdracht. Na een korte, met poppenspel ondersteunde, toelichting, gaan de deelnemers actief aan de slag met het naspelen van spelsituaties die jonge kinderen meemaken. Het herkennen van emoties en het inleven in de innerlijke gedachten van de personages komen aan bod.

De opdrachten zijn gedifferentieerd. Ieder tweetal oefent iets dat past bij het ontwikkelingsniveau van haar of zijn doelgroep.

Iedere bijeenkomst wordt afgesloten met een praktijkopdracht. Je ontvang een hand-out met de behandelde onderdelen, de praktijkopdracht met daarbij speltips en inspiratie.

Wat levert het op?

  • Je leert met poppenspel beter aan te sluiten bij de beleefwereld van de kinderen en stimuleert hun sociaal-emotionele ontwikkeling.
  • Je leert binnen thematisch werken het spel met een knuffel of handpop en voorwerpen te verrijken.
  • Je krijgt toegang tot inspirerende poppenspelfilms (Deze films kun je dan tot eind december 2026 bekijken).

Voor wie?

Leerkrachten, leerkrachtondersteuners groepen 1 t/m 4 primair onderwijs en pedagogisch medewerkers werkzaam op de BSO/TSO. We nodigen leerkrachten uit het gespecialiseerd onderwijs in het bijzonder uit om deel te nemen.

Voorbereiding

Iedere deelnemer brengt de eerste bijeenkomst een knuffel en handpop mee.

Praktische gegevens

Periode: Najaar okt/nov 2026

Samen met de deelnemers en de cursusgever plannen we een geschikte datum en tijd. Zo ontstaat er meer ruimte om een datum te kiezen die voor zoveel mogelijk deelnemers goed past. De cursus wordt gegeven op een schoollocatie, zodat de inhoud goed aansluit bij de praktijk.


Tijdsinvestering: 2 sessies van 2 uur, 1 uur in de praktijk
De kosten: gratis *
Cursusgever: Margot Wouterse-Schmitz

Aanmelden voor 18 september 2026

* De cursus wordt mogelijk gemaakt door de regeling Cultuureducatie met Kwaliteit in het kader van deskundigheidsbevordering. Daarom betaalt Pit Cultuurwijzer de kosten van de cursus voor alle leerkrachten en onderwijsassistenten uit de regio Parkstad.